SONEL dla elektryków
31 marca 2016 r. odbędzie się pokaz dotyczący obsługi przyrządów pomiarowych firmy SONEL, przeznaczony dla uczniów klasy III i IV kształcących się w zawodzie technik elektryk. Planowane są dwa spotkania: o 9.oo dla uczniów klasy IIIa oraz o 11.3o dla uczniów klasy IVa. Pokaz przeprowadzi pracownik firmy SONEL.
Rekolekcje Wielkopostne
W przyszłym tygodniu rozpoczynają się Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów ZST-E. Zapraszamy do udziału w poniedziałek, wtorek i środę. Rekolekcje odbędą się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rojcy. Poniedziałek i wtorek są przewidziane na naukę rekolekcyjną. W środę odbędzie się Msza Święta.
Dziady
Dnia 2 marca br. w ramach rozwoju kulturowego oraz edukacji wybraliśmy się wraz z klasą Ia i klasą IIa na dramat Adama Mickiewicza pt. "Dziady, część III", który jest naszą lekturą szkolną. Spektakl odbył się w Operze Śląskiej w Bytomiu o godzinie 12.oo. Wystawiana sztuka przedstawiała losy człowieka ,a konkretniej jego duszy, będącej obiektem sporu dobra i zła. Przedstawienie było niesamowite oraz pełne emocji nie tylko „tych naszych”, ale również aktorskich – przykładem czego mogą być łzy uronione przez jednego z wrocławskich aktorów na "deskach" teatru. Artyści wykazali się także niezwykłym kontaktem z publicznością co miało miejsce poprzez dialog oraz warsztaty, które odbyły się na końcu wystawianej sztuki. Całe to wydarzenie było dla nas nie lada przeżyciem, pełnym (jak już wspomniałem) pozytywnych emocji. Artyści otrzymali od całej publiczności gromkie brawa!
Tomasz Siatkowski
Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet życzymy wszystkim Paniom pracującym i uczącym się w naszej szkole wszystkiego najlepszego.Konkurs matematyczny
W dniu 3.03.2016 uczniowie klasy pierwszej, trzeciej i czwartej wzięli udział w VII Gminnym Konkursie Matematycznym w LO w Radzionkowie, podczas którego rozwiązywali zadania otwarte. Celem konkursu było rozwijanie matematycznych pasji, odkrywanie talentów oraz upowszechnienie nawyku logicznego myślenia. Jesteśmy przekonani, że udział w konkursie pozwoli uczniom czerpać radość z odkrywania tajników matematyki. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników.
Kształcenie zawodowe - Dzień Zawodowy
W dniu dzisiejszym odbył się Dzień Zawodowy. W ramach programu preorientacji zawodowej zorganizowane zostały w naszej szkole warsztaty dla młodzieży, mające na celu przybliżenie znaczenia szkolnictwa zawodowego dla funkcjonowania na rynku pracy w nowoczesnej gospodarce.
Praktyki miesięczne - rozpoczęte
29 lutego br. uczniowie klasy IIIa rozpoczęli praktykę zawodową. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali odbywają praktykę w Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym nasza Szkoła – jako jedyna w powiecie Tarnogórskim – ma podpisane porozumienie, na mocy którego nasi uczniowie mogą odbywać praktykę na lotnisku. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik elektryk odbywają praktyki zawodowe w następujących zakładach: Elektro-Instal, Blumenbecker Polska, Zakład Instalacji Elektrycznych CAGRO, Energoprojek – Katowice, Zakład Produkcji Aparatury Elektrycznej, Zakład Produkcji Urządzeń Elektroenergetycznych oraz w Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.
SEP – informacje

We wtorek 8 marca o godzinie 8.oo odbędzie się szkolenie dla uczniów klasy IVa kształcącej się w zawodzie technik elektryk. Obecność obowiązkowa.
W poniedziałek 14 marca o godzinie 10.oo odbędzie się kolejne szkolenie przygotowujące uczniów klasy czwartej do egzaminu kwalifikacyjnego SEP. Dodatkowo zostanie przeprowadzony test kompetencyjny dopuszczający do egzaminu. Obecność obowiązkowa.
W środę 16 marca o godzinie 10.oo odbędzie się szkolenie dotyczące urządzeń przeciwwybuchowych, a o 12.oo rozpocznie się egzamin SEP.
W środę 17 marca elektrycy z klasy czwartej będą mogli odpocząć podczas wycieczki do zakładów branżowych, wśród których można wymienić: EPK-Katowice, ZPUE Katowice, ZPrAE Katowice, BLUMENBECKER Katowice.
Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Dyrektora ZST-E - podsumowanie
Ja: Dawno już w naszej szkole nie było rywalizacji w dyscyplinie siłowej.
Robert Szewczyk: Tak. Dnia 28 stycznia 2016 roku w naszej szkole miały miejsce pierwsze Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Dyrektora ZST-E.
Ja: Chyba wszyscy byli zaskoczeni, że sporo uczniów wyraziło chęć wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. A jak wyglądały Twoje przygotowania do tej rywalizacji – bo zająć pierwsze miejsce to jest coś.
Robert: Ja jako współorganizator oraz zapalony zawodnik sam stanąłem przed nie lada wyzwaniem, gdyż na przygotowanie się mieliśmy zaledwie miesiąc. Moje przygotowania opierały się głównie na treningu siłowo-wytrzymałościowym i na bieganiu – co niestety nie dawało zbyt satysfakcjonujących rezultatów. Organizatorzy zrobią, wszystko by w przyszłym roku nie miała miejsca taka sytuacja. Tym samym zawodnicy będą mieli więcej czasu na realizację swoich planów – jeżeli chodzi o przygotowanie się, do mam nadzieje już na stałe goszczącego w naszym kalendarzu szkolnym (tego) wydarzenia sportowego.
Ja: To w takim wypadku jak powinno wyglądać przygotowanie, by móc w przyszłym roku rywalizować z najlepszymi?
Robert: W sporcie niezwykle istotny jest aspekt psychologiczny, który w dużej mierze decyduje o naszej predyspozycji w danym dniu. Doskonale to widać na przykładzie minionych zawodów, gdzie pomiędzy pierwszym a drugim miejscem zadecydowały zaledwie trzy powtórzenia. Tak niewielka różnica jest zależna od naszego samopoczucia. Nawet jeżeli zawodnicy są na podobnym poziomie lub jeden jest – po prostu lepszy od drugiego, to przychodzi gorszy dzień i niestety ten „słabszy” triumfuje nad lepiej przygotowanym. W przyszłym roku również zostaną zorganizowane tego typu zawody, więc zapraszam do przygotowań oraz aktywnego spędzania czasu.
Ja: No tak, choć myślę, że na takim poziomie sportowym ciężko jest tak jednoznacznie określić kto może być faworytem. To w takim razie zapraszamy chętnych już na następny rok?
Robert: Całe zawody miały charakter promujący aktywny tryb życia, więc trzymam kciuki, żeby było nas jeszcze więcej w przyszłym roku.
Ja: Dzięki i gratuluję zwycięstwa (i fajnego pucharu:)).
W walce ze smogiem
XXIX spotkanie Akademii Edukacji Ekologicznej. Dnia 4 lutego Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”, zaprosiło uczestników spotkania na wykład pana Wojciecha Główkowskiego – chemika, wykładowcę Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. „Smog – przyczyny, przeciwdziałanie, koszty”. A co my możemy zrobić w zakresie obniżenia niskiej emisji? Jednym z najprostszych sposobów to segregacja odpadów – a nie ich spalanie, używanie dobrej jakości paliwa opałowego, czy modernizacja systemu ogrzewania. Korzystanie z komunikacji miejskiej, jazda na rowerze, czy wspólne dojeżdżanie do pracy. Ważna jest również świadomość mieszkańców dotycząca problemu z jakim przychodzi nam się mierzyć.



