Podróż do Derry
Grupa 20 uczniów w sobotę 7 października br. wyjechała do Derry w Irlandii Północnej. Na lotnisku ostatnie pożegnania z rodziną, wzruszenie i wylot do Belfastu. W nocy dotarliśmy na miejsce. W niedzielę podekscytowani wyruszyliśmy do centrum miasta. Derry wywarło na nas duże wrażenie, miasto posiada niezwykłą architekturę oraz wiele charakterystycznych obiektów i ciekawych miejsc związanych z historią. W galerii zobaczycie nas podczas podróży oraz pierwsze spotkanie w mieście.Robert III
Arek: Witaj Robert po 9 Bytomskim Półmaratonie. Jakie się czujesz i jakie są Twoje wrażenia po zajęciu trzeciego miejsca? Robert Szewczyk: Czuję się bardzo dobrze i jestem pozytywnie zaskoczony z mojego wyniku. Pomimo mojej niewielkiej kontuzji, której się nabawiłem na początku wakacji udało mi się wywalczyć upragnione podium. A wiadomo, że konkurencja nigdy nie śpi.
Arek: Czy sam bieg był wymagający i jak wyglądały przygotowani do niego?
Robert: Każdy z kim mam przyjemność rozmawiać – i biegł po raz pierwszy w Bytomskim Półmaratonie, narzeka na dużą ilość podbiegów. Mnie jednak ta trasa odpowiada. Przez te cztery lata wypracowałem już sobie pewną taktykę biegu i wiem, jak rozkładać siły na poszczególnych odcinkach i wzniesieniach. Jeżeli chodzi o tegoroczną edycję biegu, to warunki raczej nie sprzyjały bieganiu. Cały dzień padał deszcz i odczuwalne były mocne podmuchy wiatru.
Arek: A jak wyglądał Twój cykl przygotowawczy?
Robert: Cykl przygotowań zacząłem wraz z końcem roku szkolnego. W drugim tygodniu musiałem odpuścić ze względu na niewielkie stłuczenie łydki. Pauzowałem przez około 8 dni, po czym wróciłem jeszcze bardziej spragniony treningu – i w sumie wyszło mi to na dobre. Byłem jeszcze bardziej zmotywowany do działania. W tym roku postanowiłem nieco poeksperymentować z powodu bardziej okrojonego czasu. Postawiłem na cztery długie treningi, każdy zamykający się od 15 do 20 km. Oczywiście ostatni tydzień pozostawiłem wyłącznie na regenerację i odnowę biologiczną.
Arek: Planujesz jakieś starty jeszcze w tym roku?
Robert: W tym roku z niecierpliwością będę czekać na śnieg, ponieważ chciałbym „odskoczyć” trochę od zwykłego biegania na rzecz narciarstwa biegowego. Jeśli warunki pozwolą, w weekendy na pewno będę regularnie odwiedzać trasy biegowe na Kubalonce. Planuję również udział w słynnym narciarskim Biegu Piastów.
Arek: Może masz jakieś wskazówki dla początkujących?
Robert: Mam jedną istotną wskazówkę, którą sam otrzymałem i zmieniła moje podejście do tego sportu. "Nie biegaj samemu". Bieganie z natury jest sportem indywidualnym. Ale czasami ciężko się zmotywować bez kompana. Sam miałem czasami wielki problem z wyjściem na trening. Jednak przyjaciel, czy znajomy skutecznie zmotywuje Cię do ruszenia się z domu.
PS Już kiedyś na łamach naszej stronki internetowej pojawił się krótki wywiad, w którym Robert podzielił się swoimi spostrzeżeniami i radami dotyczącymi biegania. Chciałem go jeszcze raz zamieścić, bo może ktoś jednak polubi bieganie… Jak zacząć biegać?

O naszych zagranicznych praktykach
O nas - Zagraniczne staże uczniów z Radzionkowa - pod linkiem: http://www.powiat.tarnogorski.pl/node/6789
Zagraniczne praktyki naszych uczniów oraz przygotowania do wyjazdu
7 października br. grupa 20 uczniów technikum eksploatacji portów i terminali oraz technikum hotelarstwa wyjedzie na zagraniczne praktyki zawodowe do Irlandii Północnej. Uczestnicy mają niepowtarzalną okazję zdobywania doświadczeń w międzynarodowym zespole. Plan pobytu obejmuje również lekcje języka angielskiego w naturalnym środowisku zakończone egzaminem. Uzupełnieniem głównego celu mobilności będzie program kulturowy, pozwalający lepiej poznać region Irlandii Północnej, życie i zwyczaje mieszkańców. Organizacja przyjmująca zapewni także atrakcyjne formy integracji, czas na aktywność i wspólne spotkania.
Uczestnicy programu: 1. Bębnowska Żaneta
2. Białoskórski Kamil
3. Bryniak Mateusz
4. Buballa Marcin
5. Czapla Anna
6. Czubernat Marzena
7. Krawiec Kamil
8. Markusik Jakub
9. Matysek Magdalena
10. Michalik Julia
11. Mrugalska Ewelina
12. Nowakowski Adrian
13. Pogorzałek Mariusz
14. Rogoziński Jakub
15. Turowski Paweł
16. Walenta Jakub
17. Wysocka Monika
18. Wysocki Michał
19. Zacharz Angelika
20. Żaba Wiktoria
Przygotowania do wyjazdu i kurs on-line
Beneficjenci programu Erasmus+ przygotowują się do odbywania praktyk zagranicznych w sferze językowej oraz pedagogiczno-kulturowej i zawodowej. Poznają historię, kulturę miejsca pobytu. Uczestniczą w dodatkowych lekcjach z języka angielskiego. W ramach spotkań warsztatowych oceniają role w pracy zespołowej, typ osobowości, poziom dotychczasowych umiejętności, poznają wymagania brytyjskich pracodawców w ramach kierunków kształcenia. Celem zajęć jest wzbogacenie terminologii fachowej, rozwijanie umiejętności w sferze komunikacji interpersonalnej, przygotowanie do podejmowania codziennych działań w trakcie pobytu w Londonderry, uwrażliwienie na odmienność kulturową. Efektem przygotowań jest sporządzenie dokumentów Europass CV, umiejętność samooceny i komunikacji w języku angielskim. Pierwszy kontakt przed wyjazdem z organizacją przyjmującą uczestnicy nawiążą korzystając ze skype’a. Ponadto uczniowie mają dostęp do dodatkowego kursu języka angielskiego na platformie nauczania on-line. Na każdym etapie projektu odbywa się ewaluacja. Uczestnicy wypełnili ankiety oczekiwań związanych z udziałem w programie.
Elektrycy w elektrowni
Tydzień temu tj. 12 września, uczniowie klasy IVb o profilu elektrycznym odwiedzili elektrownię szczytowo-pompową Porąbka-Żar. Jest to elektrownia znajdująca się w Międzybrodziu Bielskim, a dokładniej – częściowo w podziemiu, w obrębie rzeki Soły. Przed udaniem się bezpośrednio do elektrowni, gościliśmy na targach elektrycznych ENERGETAB 2017 w Bielsko-Białej. Na miejscu zastaliśmy bardzo dużo marek związanych z szeroko pojętą branżą elektryczną i elektroniczną. Rozległe ekspozycje były dokładnie eksplorowane przez naszych uczniów, których zapał i zawzięcie zostały nagrodzone drobnymi upominkami reklamowymi ;) . Po zakończeniu zwiedzania, udaliśmy się na strawę do karczmy, po czym wraz z przewodnikiem przeszliśmy do sali projekcyjnej, gdzie został wyświetlony film prezentujący działanie elektrowni, jej historię oraz ciekawostki z nią związane. Po zakończeniu naprawdę ciekawego seansu, zostaliśmy wyposażeni w ubrania oraz uzbrojeni w osprzęt ochronny. Prowadzeni przez przewodnika, podziwialiśmy infrastrukturę elektrowni oraz złożoność znajdującej się tam aparatury. Następnie udaliśmy się do serca elektrowni, do której prowadziły ogromne tamy-bramy. Przewodnik bardzo szczegółowo oraz z prawdziwą pasją opisywał historię elektrowni, jej aktualne możliwości prądotwórcze oraz zastosowane technologie. Wiedzieliśmy pracowników zajmujących się kontrolą oraz obsługą skomplikowanych urządzeń za pośrednictwem komputerów oraz rozmaitych sterowników. Sama dyspozytornia zrobiła na nas ogromne wrażenie, jednak nie mniejsze co ogromne maszyny elektryczne - prądnice synchroniczne, których startu byliśmy świadkami. Potężny hałas połączony z kolejnymi megawatami energii wyświetlającymi się na ekranach dyspozytorni, dał do myślenia, z jak potężnymi maszynami było nam dane obcować. Po zakończeniu zwiedzania, udaliśmy się zwrócić sprzęt ochronny oraz udaliśmy się busem do szkoły. Niezapomniane widoki zostaną z nami na długo! Opiekę sprawowali: p. Bronisław Siwy oraz p. Arkadiusz Fujak.Nowy rok szkolny - galeria
Informacje
Informujemy, że zebrania z RODZICAMI odbędą się 6 września (środa) o godzinie 17.00. Zebrania te są szczególnie ważne ze względu na rozpoczynający się rok szkolny. Stąd prosimy o przybycie.Ia - sala 403 - wych. Arkadiusz Fujak
IIc - sala 306 - wych. Karina Brzytwa
IIIa - sala 409 - wych. Paweł Tomala
IVa - sala 308 - wych. Ewa Mann
IVb - sala 401 - wych. Izabela Mrozek
Nowy rok szkolny - rozpoczęty
W dniu dzisiejszym rozpoczął się Nowy Rok Szkolny 2017/2018. Odśpiewanie Hymnu Narodowego. Prezentacja dotycząca wydarzeń II Wojny Światowej. W pierwszej części uroczystej Akademii p. Dyrektor Mariusz Sroka przywitał wszystkich zebranych. Nawiązał do naszej historii oraz do dzisiejszych czasów. Dla uczniów klasy pierwszej było to pierwsze spotkanie w klasie. Dla uczniów klas czwartych – ostatnia akademia na rozpoczęcie roku szkolnego. Uczniom, nauczycielom, pracownikom – wszystkim życzymy powodzenia! Galeria – wkrótce. Akademię przygotowała klasa IIc. Opiekę sprawowała p. Karina Brzytwa.Nowy rok 2017/2018
Już 4 września rozpoczyna się Nowy Rok Szkolny 2017/2018. Wszystkich zapraszamy na uroczystą akademię, która odbędzie się w naszej szkole o godzinie 9.15. Po akademii uczniowie wraz z wychowawcami udają się do swoich klas. Dla uczniów klasy pierwszej spotkanie to będzie jednocześnie organizacyjne i zapoznawcze.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wcześniej o 8.oo, w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rojcy, odbędzie się Msza Święta. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.
Zebranie dla uczestników Erasmus+
Dnia 22 sierpnia 2017 r. o godz. 16.30 zapraszamy na zebranie informacyjne rodziców i uczestników programu Erasmus+


